Sypiając z wrogiem
Prawie wszyscy kojarzą ten tytuł z filmem pod tym samym tytułem, z Julią Roberts w roli głównej. Film jest wstrząsającą opowieścią o miłosnej ale toksycznej relacji dwojga ludzi i o wychodzeniu z takiej sytuacji (w przypadku filmu ucieczki) oraz radzeniu sobie z traumą po takiej relacji.
Jest próbą nawiązywania nowej relacji – zdrowej, dojrzałej, opartej na więzi, empatii, wsparciu.
Pojawia się coraz więcej różnych publikacji, książek, filmów i filmików na ten temat. Ale jednocześnie wzrasta liczba osób zaliczanych do tzw. zaburzeń osobowości tworzących toksyczne związki powodujące spustoszenie i ruinę w tożsamości osoby będącej w takiej relacji.
Zaburzeń osobowości jest dużo ale myślę że najbardziej raniące i krzywdzące bo pozbawione empatii, poczucia winy, odpowiedzialności, współczucia są osobowości narcystyczne i psychopatyczne. Jeżeli zaliczyć do nich makiawelizm (cecha osobowości, polegająca m.in. na braku uczuć wyższych, instrumentalnym traktowaniu innych i chłodnych relacjach interpersonalnych. Osoby z tą cechą osobowości często manipulują innymi, chcąc osiągnąć zyski tylko dla siebie) to tworzy się tzw. ciemna triada i wtedy osoba, która posiada cechy z tych trzech osobowości jest na tyle mocno zaburzona, że nie jest w stanie stworzyć satysfakcjonujących, opartych na miłości, więzi, empatii relacji z drugą osobą jak i ze sobą.
Jest takie pojęcie "rana narcystyczna", która swoje korzenie ma w dzieciństwie pozbawionym ciepłych, opiekuńczych, trwałych, dających miłość fundamentach.
Sygnały ostrzegawcze:
- Intensywność i szaleńcze tempo rozwoju spraw. Akcja rozgrywa się bardzo szybko, nie ma fazy poznawania się. Jest od razu "miłość"
- Bratnie dusze – osoba toksyczna przekonuje, że są sobie przeznaczeni
- Porównywanie z innym. W idealizacji mówi, że osoba jest zupełnie inna niż jego/jej ex
- W przeszłości osoby toksycznej roi się od tzw. szalonych osób
- Osoba toksyczna stwarza wrażenie, że się znają od zawsze
- Szybko wyznaje miłość
- Szybkie zaangażowanie seksualne, szybkie rozmowy o wspólnym zamieszkaniu
- Stały i nadmierny kontakt – sms-y, maile, rozmowy telefoniczne
- Naśladowanie – okazuje się, że lubi te same filmy, książki, piosenki
- Jest przytłaczająco życzliwy, opiekuńczy, troskliwy, współczujący
- Sprawia, że czujesz się wyjątkowa, oferuje ciągle pomoc
- Utrzymuje związek w tajemnicy (na początku)
- Wypytuje o doświadczenia z innych związków
- Mówi, że nie wyobraża sobie życia bez tej osoby
- Ostentacyjnie okazuje uczucia, zwłaszcza publicznie
- Szasta na początku pieniędzmi dla nowo poznanej osoby
Miłość to m.in. bezpieczne, jasne, proste komunikaty zrozumiałe dla obu stron. To stopniowe pogłębianie bliskości, to przede wszystkim szacunek. W relacji z osobą zaburzoną jest to bardzo trudne i często niemożliwe.